Nagroda O2017 – Literatura
Wydawnictwo Episteme
Niewielkie lubelskie Wydawnictwo Episteme zarówno geograficznie, jak i merytorycznie nie jest usytuowane w centrum. Swoją nazwą wskazuje na przyświecającą mu starożytną ideę, stawiającą w opozycji dwa rodzaje wiedzy: pewną, uzasadnioną (episteme) oraz niepewną, opartą na domysłach. Wyznacza tym samym kierunek działań, w którym podąża od samego początku, nad potencjał komercyjny dzieł przedkładając ten poznawczy, dbając o wysoki poziom merytoryczny publikacji, opatrując je komentarzami specjalistów oraz wydając je w niezwykle eleganckiej szacie edytorskiej i graficznej.
Zainaugurowana przez nie w 2015 roku seria Odnalezione wydobywa z zapomnienia i przywraca powszechnej świadomości twórczość pisarzy i poetów wartych poznania, których nazwiska kojarzyli być może tylko literaccy wyjadacze, badacze uniwersyteccy albo pasjonaci lokalności. Dzięki temu zyskujemy dostęp do nieznanych, a cennych utworów i mamy szansę odkrywać nowe oblicza rodzimej literatury. Pierwszym tomem serii jest proza i słuchowiska tragicznie zmarłego na początku lat 60. pomorskiego dziennikarza Kazimierza Kummera, a drugim młodzieńcze opowiadania Stanisława Czycza, pisarza – a z wykształcenia elektryka – eksperymentującego z formą i językiem, związanego z Krzeszowicami i Krakowem.




Inną inicjatywą Wydawnictwa Episteme jest kolejna, planowana na ponad trzydzieści tomów seria wydawnicza, robiąca wrażenie monumentalnością treści i wysoką jakością formalną. Nie spodziewaliśmy się, że znajdą się szaleńcy, którzy postanowią wydać absolutnie wszystkie teksty Bolesława Prusa!
Nagradzamy Wydawnictwo Episteme za ambicje merytoryczne, wytrwałe prace archeologiczne na terenie polskiej literatury, roztaczanie czułej i profesjonalnej opieki nad tym, co niesłusznie pomijane lub niedoceniane, oraz popularyzację swoich ważnych odkryć.


Facebook